Mikołajkowe Zakupy – czyli Twoja pierwsza gra planszowa

Z racji, że upragniony 6 grudnia coraz bliżej, musiał powstać ten mini poradnik, który ukierunkuje was, jak zrobić dobre zakupy planszówkowe na Mikołaja swoim pociechom, rodzinie, czy znajomym .

Każdy z nas został kiedyś obdarowany przez swoich rodziców lub kogoś bliskiego jakąś grą planszową. W moim wypadku były to, jak wtedy przypuszczałem, flagowe tytuły, takie jak: Chińczyk, Monopoly, Scrabble, warcaby i szachy. Dla mnie, jako dziecka, kilkanaście lat temu gry tego typu były rarytasem. Dlaczego? Byłem osobą, która nie miała nigdy styczności z fabułą w grach planszowych. Co więcej, nie zdawałem sobie sprawy, że taka istnieje. Spotykałem się wtedy z kolegami i grałem. Jednak po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, że te gry nie posiadają zbyt dużej interakcji i są na pierwszy rzut oka nudne. Skoro nie posiadają ani fabuły, ani mechaniki, to w jaki sposób mogą być ciekawe i po co je kupować? Z perspektywy lat, myśląc nad tym postanowiłem sporządzić mój pierwszy poradnik mówiący o tym, jak wybrać pierwszą grę planszową. Najlepiej taką, która będzie posiadała klimat, fabułę, zaciekawi swoją mechaniką, a przede wszystkim będzie regrywalna czyli da mnóstwo zabawy za każdym razem.

  1. Duże pudełko nie zawsze daje dużo frajdy.

Pierwszą moją grą z fabułą był Gears of War, oryginalnie wydany przez amerykańskie wydawnictwo Fantasy Flight Games. Ja oczywiście zaopatrzyłem się w wersję polskojęzyczną, która wyszła z wydawnictwa Galakta. Kiedy dostałem ją od kuriera, byłem strasznie szczęśliwy. Podczas pierwszego unboxingu (otwarcia),a nawet na chwilę przed nim, zauważyłem spore pudełko, które, jak sądziłem, da mi mnóstwo zabawy. Niestety tak nie było. Zatrważająca liczba komponentów wywołała euforię i zadowolenie, które jednak prysnęło w momencie pierwszego czytania instrukcji. Siadałem i zabierałem się za nią kilka razy, jednak nie mogłem w ogóle się przełamać. Odłożyłem grę na półkę i dopiero po pewnym czasie odświeżyłem ją i cieszyłem się rozgrywką. Dlatego najważniejsze na początek: Nie kupujmy dużych tytułów, starajmy się wybierać gry prostsze, łatwiejsze, z niskim progiem wejścia. Do takich gier należy Catan od wydawnictwa Galakty, czy chociażby Carcassone od wydawnictwa Bard. Właśnie te dwie gry zaproponował mi sprzedawca jednego z lokalnych sklepów, który odwiedziłem, aby zrobić pierwszy zakup. Jednak wybrałem grę trudniejszą, w którą, jak się okazało, szybko nie zagrałem.

  1. Przed zakupem wybadajmy teren.

Portale społecznościowe oferują nam pełen wachlarz różnych grup, na których można zasięgnąć opinii rówieśników. Na pewno są oni bardziej „ograni” od nas. Dlatego przed zakupem warto dopisać się do takiej grupy i zapytać, jaką grę w danej tematyce polecą. W końcu kto pytanie nie błądzi. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto doradzi i podpowie przed zakupem. Przecież każdy z nas chce kupić grę, w którą będzie mógł zagrać. Pytanie doświadczonych graczy umożliwi nam zebranie niezbędnych informacji, które pozwolą kupić odpowiednią grę planszową. W dobie hejterów możecie obawiać się odrzucenia lub negatywnych komentarzy, wynikających z niewiedzy lub próby zrobienia nam na złość. Ostatnio, na jednym z większych grup facebookowych o tematyce gier planszowych, kobieta poszukiwała gry dla dwóch graczy. Nie kłamiąc w przeciągu 10 minut znalazła odpowiedzi na swoje pytania.

  1. Wymagania wiekowe i próg wejścia.

Kolejnym ważnym punktem udanego pierwszego zakupu planszówki jest sprawdzenie w ofercie sklepu internetowego specyfikacji gry. Większość sklepów internetowych i wydawnictw podaje wiek graczy, który jest odpowiedni dla użytkownika danej planszówki. Niektóre są często zawyżone. Warto się jednak do niech stosować, gdyż gra może okazać się zwyczajnie za trudna do przyswojenia. Próg wejścia do gry jest o tyle ważny, ponieważ osoba nieograna będzie miała duży problem ze zrozumieniem mechaniki i jej działania. Żeby ukazać to na przykładzie: z przejściem dziecka z Chińczyka na np. „Star Wars Imperium Atakuje” jest jak z przesiadką ze zwykłego roweru na monocykl, czyli coś praktycznie niemożliwego dla początkujących. Sklepy często udostępniają też statystyki, jak w przypadku sklepu rebel.pl jest to losowość, interakcja czy złożoność. Są to bardzo potrzebne dane przy pierwszym zakupie produktu, które mogą ukierunkować kupca i pomóc mu w wyborze. Co do samych wymagań mogą być nawet prostsze mimo wymaganego wieku, jednak często okazują się one zbyt długie, a w dobie Internetu wątpię, żeby 12-letnia, czyli mała, energiczna istota miała ochotę spędzić aż 3 godziny nad graniem w jeden tytuł. Definitywnie się jej to znudzi, zaś sam mechanizm nie będzie dla niej zbyt wymagający. Dlatego w myśl 3 punktu: sprawdzajmy i dowiadujmy się, jakie są wymagania wiekowe i jaką wiedzę i doświadczenie planszówkowe trzeba mieć, aby zagrać w daną grę ;)

  1. Ile razy po to sięgnę? – Regrywalność.

Każde dziecko bawi się nową zabawką dopóki się nią nie znudzi. Ile zakończeń widzicie w Chińczyku? Ja nie dostrzegam żadnego. Raczej po jednej, maksymalnie dwóch partiach odłożyłem tę grę, gdyż mnie znudziła. W dużej mierze od fabuły zależy to, jak często będziemy sięgać po grę. Gry dające dużo zabawy, takie jak ostatnio ogrywany przeze mnie Szeryf z Nothingam wydawnictwa rebel.pl, są tego świetnym przykładem. Gra zawsze inaczej przebiega, nigdy nie będzie to ta sama rozgrywka. Jak zatem sprawdzić regrywalnoś przed zakupem? Trzeba skonsultować to ze sprzedawcą lub osobą zaznajomioną w tematyce planszówek i zasięgnąć jej rady. Warto obejrzeć w tym celu na Internecie wideo-instrukcje i samemu zdecydować, czy gra jest ciekawa i czy mnie zainteresuje.

  1. Cena.

Cena nie gra roli, ale czy 200 zł to nie za dużo jak na początek? Definitywnie tak. Gry początkowe powinny być kupowane w przedziale od 50 zł do 100 zł, gdyż nie są one z natury ani skomplikowane ani trudne. Jak wybrać najkorzystniejszą cenę? Warto odwiedzić stronę internetową i-szop.pl. Wpisujemy na niej poszukiwany tytuł, a ona wynajduje sklepy i oferty. Bardzo to ułatwia zakup, gdyż mamy porównanie tej samej gry w różnych sklepach. Zatem co kupić do 100 zł? Sądzę, że odpowiednim wejściem do planszówek będzie dla tych starszych Catan lub dla tych młodszych – Yeti od Lucrum Games. Dlaczego te gry? Catan jest to taki tytuł „sztandar” od wydawncitwa Galakta. Yeti z kolei jest grą dla tych młodszych adeptów planszówkowych. Proste zasady sprawią, że gracze będą cieszyć się w pełni zabawą-(świetna gra dla waszych pociech)

Pamiętajcie początkujący gracze, wybierajcie takie gry, które dadzą wam mnóstwo frajdy i pozytywnej energii w rozgrywce. Najlepiej, jak będą one na początek nieskomplikowane. Musicie sami ustalić na jakim poziomie jesteście i czy sprostacie danej grze. Wiedzcie, że warto wcześniej zapytać na forum, gdyż kto pyta nie błądzi. W wypadku błędu możecie wydać spore pieniądze na coś czego albo nie użyjecie, gdyż będzie zbyt skomplikowane, lub po prostu nie będziecie wiedzieli jak w to grać. Co więcej, w waszej okolicy na pewno są sklepy lub miejsca, w których ktoś wam doradzi lub nawet przedstawi rozgrywkę danej gry. Zbliża się Mikołaj, a co za tym idzie, jak wspominałem, prezenty. Jeśli oczekujecie od rodziców planszówki to ułatwcie im zakup i przedstawcie ten poradnik. Niech ich prezent będzie trafiony i co najważniejsze da wam mnóstwo zabawy.

O planszówkach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>